Fænø Rundt






Fænø Rundt 2018 – 
Lørdag d. 16. juni

Middelfart Sejlklub og Middelfart Sparekasse indbyder til den klassiske distancesejlads Fænø Rundt.

Sejladsen er åben for jollesejlere i alle jolleklasser, -uanset alder. (Se tilmeldte nederst på siden)

Fænørundt sejladsbestemmelser 2018

Fænø Rundt er en helt anderledes, spændende og oplevelsesrig distancesejlads rundt om Fænø, i det kønne farvand ved Middelfart.

Arrangør:  Middelfart Sejlklub, Østre Hougvej 112, 5500 Middelfart
Bureau: I Middelfart Sejlklubs klubhus, åbner kl. 8.30.
Skippermøde: Lørdag kl. 10.00
Deltager Følgende jolle typer kan deltage : 
29’er
Hobie 16
Hobie 14
Europa
Laser
Feva
OK
Finn
Snipe
Opti A
Opti B
Opti C / begynder – holdsejlads rundt om Fænø
Har du en anden jolletype en de ovennævnte og ønsker at deltage, er du velkommen til at kontakte os for at høre om det er muligt at deltage. Kontaktperson : Annette Strøm på mail: annettepihlstrom@gmail.com eller tlf. 25882658
Bane:
  • Rundt om Fænø, styrbord eller bagbord. Start og mållinje er udlagt ud for Middelfart Marina.
  • C & Begynder-optimister sejler holdsejlads, hvor hvert hold deles om en jolle og følgebåd der hjælper med udskiftning undervejs.
  • Der sejles efter lys-tal i de grupper hvor forskellige jolletyper indgår.
Præmier:   Der uddeles pokal til vindende båd i hver klasse, med mere end 3 tilmeldte både. Præmie uddeling umiddelbart efter sejladsen ved Middelfart Sejlklub.
Deltagerpris: 

Kr.100,- (+ gebyr) pr. sejler betales ved tilmelding før 12. juni.

Kr. 150, – (+ gebyr) pr. sejler for senere tilmelding.

Forplejning:

Der serveres en forfriskning til deltagerne i forbindelse med præmieoverrækkelsen.

Aftenhygge:

Der tændes op i grillen kl. 18. Alle er velkomne med egnedrikkevarer og kød til grillen.

Tilmelding:    

Klik her for at tilmelde

Med venlig hilsen

Stævneledelsen Middelfart Sejlklub



Tilmeldte pr. 15/6 2018 kl. 09:00 (opdateres med jævne mellemrum)

Fornavn Efternavn Gasts fulde navn Sejlklub Bådtype
Mikkel Johansen Mikkel johansen Middelfartsejlklub Europa
Robin Nielsen Hans Lund MS Feva
Laura Chrestensen Middelfart sejlklub Optimist
uffe Sudergaard Hans Rasmussen Tronense Pirat
Ditte Sudergaard Rikke Thorsager Middelfart Sejlklub Hobie Dragoon
Mads Aistrup Pedersen Fredericia Sejlklub Opti B
Magnus Lønfeldt Kasper KIE FEVA
Frederik Rasmussen Lukas KIE Feva
Pernille Kristensen Esther KIE Feva
Katrine Larsen Maja KIE Feva
Ole Thomsen Mikkel KIE Feva
Martin Ellegård Astrid KIE Feva
Nina Jensen Sofie KIE Feva
Rebekka Pedersen Rikke KIE Feva
Tobias Hansen Mathias KIE Feva
Mille Sandgård Rune KIE Feva
Christoffer Albrechsen Mads KIE Feva
Emil Klog Jakob KIE Feva
August Severinsen Fredericia sejlklub Laser standart
Malthe Frank Malthe Frank Fredericia sejlklub optimist B
Sebastian Friis Sebastian friis Kolding ungdom Optimist c
Anna Warming Anna Warming Middelfart Sejlklub Optimist
Smilla Lerche Middelfart Opti c Hold sejler
Anna Larsen Anna Svaneklink Larsen SBK – Skærbæk Opti
Maja Strøm Jacobsen Middelfart Sejlklub Optimist
William Olesen William Skovbjerg Olesen Kolding Sejlklub Optimist C
Lasse Riis Emil Eskol Svenningsen Middelfart sejlklub H 16
Christine Brejnegaard-Madsen Caroline Holmelin Middelfart sejlklub Feva
Emilie Ravens Bjørn Rix Skærbæk Bådeklub FEVA
Asger Pedersen Asger Christopher Damborg Pedersen Kolding ungdom Optimist B
Thomas Andersen Victor Pjengaard Kolding sejlklub 29’er
Sofie Tang Johanne Winther SBK Feva
Marc Dullum Jesper MS ASK Wayfarer
Gustav Mulbërg Skærbæk Bådeklub Optimist A
Katrine Hejslet Katrine Hejslet Fredericia Sejlklub Optimist B
Christoffer Havndrup Christoffer HAvndrup Middelfart sejlklub Optimist C
Laurits Bernhammer Laurits Bernhammer Kolding Sejlklub Optimistjolle c
Samuel Lundsfryd Jensen Jonas Gabs Rasmussen MS Hobie 16
Nicolai Stengård Brun Oliver Stengård Brun SBK Feva
Silje From Silje Skjoldborg From Kolding sejlklub Optimist jolle
Benjamin Bjergaard Benjamin Bjergaard Kolding Sejlklub Opti B
Sebastian Bjergaard Sebastian Bjergaard Kolding Sejlklub Zoom 8
Frederik Jensen Skærbæk Bådeklub Opti A
Ida Marie Lindkvist Fredericia Sejlklub Optimist
Malthe Jensen Skærbæk Bådeklub Opti C – Hold
Tone Widding Sehested Skærbæk Bådeklub Optimist C/begynder
Eva Widding Sehested Skærbæk Bådeklub Opti C/begynder
Ida Møller Nielsen Xavier Phélipon La Rochelle Wayfarer
Lauritz Thorning Kolding sejlklub Optimist B
Simon Barlebo Rasmus Kildesgaard Kolding Sejlklub Feva
Sander Barlebo Kolding Sejlklub Optimist B
Asta-Marie Uttrup Broe Middelfart Sejlklub Optimist
Tilde Grønbo Grandt Fredericia Optimist
Erik Christiansen Tia Bjørnholt Christiansen Middelfart Sejlklub Snipe
Anders Hvilborg Fredericia Zoom 8
Iben Schøler Ziegler Iben Schøler Ziegler Middelfart Sejlklub Optimist Begynder